Sklep e-żagle - Żeglarstwo Serwis e-żagle - Żeglarstwo Forum e-żagle - Żeglarstwo

e-zagle : Strona główna
Strona główna

Opalanie

Autor: Marcin Gębka, e-mail: ezagle@ezagle.pl
E-mail


Mega katalog czarterów zagranicznych

CZARTERY ZAGRANICZNE

SKLEP

FORUM

LINKI
Dodaj link
Wyróżnij link

OGŁOSZENIA
Zamieść ogłoszenie
Wyróżnij ogłoszenie

METEOROLOGIA
Chmury
Prognozy
Zachmurzenie
Skala Beauforta
Skala Pedersena

MEDYCYNA
Choroba morska
Hipotermia
Opalanie
Przeziębienie

NAWIGACJA
Alfabet Morse'a
MKS
Przyrządy i przybory nawigacyjne
Skala widzialności
Znaki żeglugowe

PRAWO

SKRZYNIA BOSMANA
Nici

SŁOWNICZEK

TAWERNA
Coś dla brzucha
Coś dla ducha

ŻAGLOWCE

O NAS
Regulamin
Reklama
Współpraca
Umowa reklamowa

Podoba Ci sie nasz portal?
ZAGŁOSUJ!

Ranking stron żeglarskich.
Toplista serwisu e-żagle
Najlepsze strony poświęcone żeglarstwu
Żeglarstwo, Żagle - Ranking
Sail Rank
Lista najciekawszych stron związanych z morzem.

Skóra.
Promieniowanie UV.
Jak to się dzieje, że się opalamy?
Jak i po co się opalać?
Oparzenie słoneczne.

Skóra.

Skóra jest największym organem regulującym i ochronnym dla ciała. Poprzez nią następuje nasz kontakt z otoczeniem. Podczas, gdy w minionych stuleciach bladość uważana była za wytworną, to obecnie naturalna opalenizna ciała jest oznaką aktywności fizycznej, atrakcyjności i zdrowia. Opalenizna nie jest w zasadzie niczym innym jak ochroną organizmu przed promieniami słonecznymi.

Promieniowanie.

Opalające nas promieniowanie słoneczne jest promieniowaniem ultrafioletowym - UV. W zależności od wielu czynników jego skład i siła podlega dużym wahaniom. Najważniejsza jest wysokość Słońca nad horyzontem. Im wyżej znajduje się Słońce, tym silniejsze promieniowanie UV. Nietrudno się domyślić, że największe natężenie występuje latem w godzinach południowych. Natężenie promieni UV rośnie wraz z wysokością, jako że im wyżej, tym cieńsza jest warstwa atmosfery, która pochłania część promieniowania. Dlatego w górach bardzo łatwo spiec się na czerwono. Dużą ilość promieni UV pochłaniają chmury oraz para wodna i zawieszone w powietrzu pyły. Piasek, skały, woda, a zwłaszcza śnieg, odbijają sporą część promieniowania UV, tak więc na plaży czy wysoko w górach jesteśmy narażeni na działanie nie tylko promieni padających z góry, ale i odbitych przez powierzchnie terenu. Natomiast teren pokryty roślinnością pochłania promienie UV prawie zupełnie.

Promieniowanie ultrafioletowe dzieli się na trzy rodzaje: UV-A, UV-B oraz UV-C.

UV-A
  • promieniowanie nieszkodliwe,
  • wchłaniane tylko przez pierwszą warstwę skóry,
  • przyczynia się do rozszerzenia pigmentu.
UV-B
  • w bardzo dużej ilości jest szkodliwe,
  • przenika w głąb skóry,
  • przyczynia się do produkcji pigmentu w skórze,
  • część promieniowania działa uzdrawiająco np. przyczyniając się do produkcji witaminy D3 (jednego z czynników regulujących gospodarkę wapnia w organizmie, a co za tym idzie wpływającego na właściwą budowę kośćca i chroniącego przed osteoporozą; witamina D3 pobudza system immunologiczny, zwiększa sprawność fizyczną, łagodzi depresje oraz oddziałuje korzystnie na serce i układ krążenia).
UV-C
  • promieniowanie bardzo szkodliwe, zabójcze dla organizmów żywych (do tego stopnia, że jest stosowane do sterylizacji narzędzi chirurgicznych).

Agresywne promieniowanie UV-C powinno być w całości zatrzymywane przez warstwę ozonową, a pozostałe dwa rodzaje promieniowania tylko w niewielkiej ilości powinny przedostawać się na powierzchnię ziemi. W rzeczywistości jednak obecnie ilości promieniowania docierającego do nas są większe, z uwagi na fakt iż ochronna warstwa ozonowa ulega z roku na rok rozrzedzeniu.

Jak to się dzieje, że się opalamy?

Promieniowanie UV-B pobudza specjalne komórki naskórka (melanocyty) do wzmożonego tworzenia białego pigmentu - melaniny. Na swej drodze do górnych warstw skóry są one przyciemniane przez promienie UV-A i tlen zawarty we krwi (pigmentacja pośrednia). Jeżeli miała już miejsce pigmentacja wstępna, to skóra natychmiast jest przyciemniana przez promienie UV-A (pigmentacja bezpośrednia). W procesie opalania promieniom UV-B przypada jeszcze inne zadanie. Powodują one tworzenie zgrubienia naskórka. Jeżeli optymalnie wykształcone zostaną obydwa właściwe skórze działania chroniące ją przed światłem (pigmentacja i zgrubienie naskórka), to można osiągnąć nawet 40-krotną ochronę przed promieniowaniem świetlnym.

Jak i po co się opalać?

W przypadku zażywania lekarstw przed wyjściem na słońce należy przeczytać ulotkę na opakowaniu lub skonsultować się z lekarzem, dobrze jest założyć okulary ochronne, a przed i po opalaniu stosować specjalne środki pielęgnacyjne do opalania, pozwalające dłużej utrzymać opaleniznę, zapobiec wysuszeniu skóry oraz jej przedwczesnemu starzeniu.
Promieniowanie nadfioletowe mają bardzo pozytywny wpływ na proces leczenia wielu schorzeń: tj. choroby gardła i nosa, przewlekłe nieżyty oskrzeli, dychawica oskrzelowa, krzywica, nerwobóle nerwów kulszowych, gościec tkanek miękkich, trądzik pospolity, czyraczność, łuszczyca, łysienie plackowate, trudno gojące się rany, utrudniony zrost kostny, itd.

Oparzenie słoneczne.

Do oparzenia słonecznego może dojść nie tylko wtedy, gdy przebywamy bezpośrednio w promieniach słońca. Taki sam skutek mogą mieć kąpiele słoneczne odbywane podczas lekkiej mgiełki, mimo że człowiek odczuwa wówczas tylko miłe ciepło. Natężenie promieniowania UV nie zależy bowiem od temperatury powietrza, dlatego do oparzenia słonecznego może dojść w chłodny, ale słoneczny dzień. Dla określenia natężenia promieniowania UV stosuje się tzw. indeks UV. Jest to jednostka miary promieniowania UV, określająca wielkość jego oddziaływania na skórę człowieka (rumień wywołany przez UV).


Internetowy sklep e-żagle.

MEDYCYNA

 

Copyright 1999-2012
MARCIN GĘBKA

Valid HTML 4.01 Transitional
Góra strony.